Yemek Fotoğrafları


BoxStudioYemeği sadece pişirmek değil iyi de sunmak gerekiyor. Yemeği sofraya getirmeden önce göze hitap edecek şekilde süslemek de ayrı bir sanattır. Gerçekten de yemeğin lezzetini tamamlamak için göz zevkini de düşünmek gerekiyor. Sofrada sunulan tüm yemekler, görseliyle iştahı kabarttıkça kabartmalıdır.

İşin ilginç kısmı sofra için süslediğim bir yemeğin fotoğrafını çektiğimde açıkçası çok da iştahımın açılmadığını farkettim. Evet sofrada çok güzel duruyordu süslü yemek tabağı. Ama fotoğraf işi gerçekten de farklıydı. Fotoğrafta pilavın tanelerini görmek benim iştahımı açıyordu. Ya da içindeki her bir garnitürün şeklindeki detayı.

Zaman içinde sofradaki görselin “iştah kabartan” haliyle, fotoğrafın “iştah kabartan” halinin farklılığını kabullenmem gerekti. İş böyle olunca nasıl daha fazla “iştah kabartan” fotoğraf çekerim konusunda çalışmaya başladım. Yemek fotoğraflarımda genelde makro çekim tercih etmem nedeniyle detayları daha iyi vurgulamak için, ışığı iyi kullanmak gerekiyor. İyi bir ışık sağlamak için de “Box Studio” yaptım kendime.

Evde pratik bir stüdyo kurmak çok da yüksek bir yatırım gerektirmiyor. 2 tabaka strofor ve biraz kağıt bandı ile bu “Box Studio” kolaylıkla yapılabilmekte. Bir de örümcek ayaklı basit bir masa lambası aldığınızda ışık ihtiyacınızı da büyük ölçüde çözmüşsünüzdür. Yine de farklı yansıtıcılar hatta aynalar ile zaman içinde ışık konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Burda önemli olan kompozisyone elinizdeki güzel dekor araçları ile yakalamak ve iyi bir yemek fotoğrafçısı gözüne kavuşmak.

Surk 600x320BoxStudio

Büyük yemek dergileri, yemek kitapları ya da reklamlarda kullanılan yemek görsellerinin çekimlerindeki gibi boyalar, çiğ malzemeler vs kullanmıyorum ama, yine de okuyucularımın “iştah kabartan” fotoğraflar görmesini sağlamaya çalışıyorum elimden geldiğince. Yemeğin pişmiş doğal halini en güzel görselle sunmak, öncelikli amacım.

Bu konuda benimle her türlü fikri paylaşabilir ya da merak ettiklerinizi iletişim formu aracılığı ile sorabilirsiniz.

 
 
 
shared on wplocker.com