Lahmacun Nerede Yenir ?

Lahmacun Nerede Yenir ?


Uzun zamandır gerçekten doğru düzgün lahmacun yapan bir yer ararken, en sonunda aradığım yeri buldum. Bence lahmacunun; mutlaka usulüne uygun hazırlanması, pişirilmesi ve doğru garnitür ile servis yapılması gerekiyor.

Bir tavsiye üzerine Borsam Taş Fırın‘a gidip denemeye karar verdim. Genelde maliyeti düşürmek için bolca soğan koyulan, kötü kalitede kıyma kullanılan lahmacunlarla karşılaştığım için yine tereddütle verecektim siparişimi. Öncesinde lahmacun iç harcına bir göz attım. Bence iyi görünüyordu. Hamurun kalitesi yanımdan geçen siparişlerden anladığım kadarıyla tam ölçüsündeydi. Odun ateşinin çıtır çıtır yandığı, şekliyle de hacmiyle de tam bir lahmacun fırınında pişiyordu. Açıkçası bu benim içimi rahatlattı ve ön yargımı ortadan kaldırdı biraz.

Bir tabureye oturdum. Önümde iki cam kase vardı. Birinde çeyrek kesilmiş limonlar diğerinde ise maydanozlar. İçim bir kez daha rahatladı. Lahmacun bu garnitürler ile yenirdi çünkü. İçine maydanozunu döşeyip, limonunu sıktıktan sonra sarıp keyfini çıkartmak gerek lahmacunun.

Ustalar el emeklerini çok hızlı bir şekilde sergiliyorlardı. İşin ehli oldukları belliydi zaten. Bir ustanın lahmacun hazırlamasını dikkatlice izlerseniz ne kadar zamandır bu işi yaptığını az çok tahmin edebilecek hale gelirsiniz emin olun. Sürekli sipariş geliyordu. Bir yandan kürekle fırına sürülen lahmacunlar, bir yandan alınıyordu fırından ve ahşap üzerinde servise çıkıyordu.

Bolca yedim açıkçası. Tam düşündüğüm ve gözlediğim gibi çıktı. Söylenenler de doğruymuş dedim bir yandan. İç harcıyla, hamur kalitesiyle, pişme şekliyle, gevrekliğiyle ve tabi servisiyle, garnitürleriyle lahmacun gibi lahmacun yedim en sonunda.

Borsam Taş Fırın :

Kadıköy Merkez : Rıhtım Caddesi Reşit Efendi Sokak No : 1/3 Kadıköy / İstanbul
Telefon : 0216 330 86 19

Kadıköy Bahariye Şube : Serasker Caddesi No : 78 Kadıköy / İstanbul
Telefon : 0216 349 43 23

Kadıköy Çarşı Şube : Güneşlibahçe Sokak No : 22/A Kadıköy / İstanbul
Telefon : 0216 337 05 04

 

8 Comments

 1. offf ne zamandir canim lahmacun istiyor.. tr ye gider gitmez lahmacuncuya atcam kendimi

  • Nefis bir Lahmacun yemek istiyorsan Doyum Lahmacunu oneririm. Antalya Ozdilek ve Erasta Avm’lerde. Bir Lahmacun bu kadar nefismi olur ??? Tam altitane yedim.. Siddetle tavsiye ederim

 2. Şimdiden size afiyet olsun.. Belki o zamana kadar yeni mekanlar da eklemiş olurum yazılarıma..

 3. ben zehirlendim bugün burda yediğim lahmacunla zaten kokusuda bir acayipti havalar sıcak oldugundan herhalde

  • Mert Eren says:

   Sıcak havalarda gıda ürünleri hızlı bozulur. Ama yine de bir işletmenin bu konuda gerekli önlemleri alması gerekiyor. Yine de tükettiğiniz bu üründen dolayı bir zehirlenme yaşadığınızdan eminseniz işletme yöneticisi ile konuşsaydınız keşke. Başka gıdalardan da kaynaklanmış olabilir tabi. Geçmiş olsun..

 4. Dün Borsam Bahariye’den lahmacun aldığımızdan dolayı pişman olduk. Ne olmuş bu lahmancuncuya merak ediyoruz!

  12 yıldan beri buradan lezzetli mi lezzetli çıtır çıtır lahmacunlar almıştık ama dünkü aldığımız şeye ne diyeceğiz bilmiyoruz açıkçası. Hastalanmadık ama galiba lahmacunlarımız artık bir daha Borsam’dan almıyacağız.

  • Mert Eren says:

   Uzun zamandır gitmiyorum açıkçası ama bu yorumdan dolayı çok üzüldüm. Layıkıyla lahmacun yapan bir işletme bulmak hakkaten zor. Böyle düzgün işletmeler de kaliteyi koruyamazsa ne yapacağız bilemiyorum. Bu gidişle dükkanı kapatabilirler demek oluyor bu. Çok üzücü gerçekten.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
 
 
 
shared on wplocker.com